Klady a zápory predaja priemyselných budov: Čo všetko treba zvážiť

17 októbra 2023

Klady a zápory predaja priemyselných budov: Čo všetko treba zvážiť
Rozhodnutie predať priemyselnú nehnuteľnosť si vyžaduje podrobné preskúmanie aktuálneho stavu trhu nehnuteľností a analýzu rizík, ktoré s predajom veľkého komplexu prichádzajú. Proces predaja klasickej nehnuteľnosti, ako napríklad bytu alebo domu, je neporovnateľne jednoduchší, než predaj masívnych priemyselných areálov. Vyžaduje si to vytvorenie počiatočnej analýzy trhu, ocenenie nehnuteľnosti, vyjednanie podmienok a zohľadnenie právnej náročnosti. Motivácia predaja komerčných nehnuteľností spočíva primárne v kapitalizácii zisku. V článku sa ponoríme do konkrétnych dôvodov, prečo by sme mali zohľadniť predaj industriálnej nehnuteľnosti a predstavíme si výhody a nevýhody tejto transakcie.

Výhody predaja priemyselných budov:

Finančný zisk

Za posledné dekády môžeme pozorovať rapídne zhodnotenie nehnuteľností akéhokoľvek druhu.  Dôvodom je hlavne ekonomický rast a prílev zahraničného kapitálu vďaka rozvoju medzinárodného obchodu na Slovensku. Hodnota priemyselných areálov preto taktiež rastie, čo predstavuje veľký benefit pre vlastníkov týchto nehnuteľností. Ak sa rozhodne vlastník v súčasnosti predať svoju komerčnú nehnuteľnosť, jeho výnos z predaja do veľkej miery prekročí jeho počiatočné náklady, ktoré do nehnuteľnosti vložil.

 

Likvidita

Predaj nehnuteľnosti pre nás znamená, že fixné aktíva, teda samotná nehnuteľnosť, sa prostredníctvom predaj premení na likvidný kapitál, teda na hotovostné alebo bezhotovostné finančné prostriedky. Transakcia tak umožní vlastníkom svoje likvidné aktíva reinvestovať do ďalšieho projektudiverzifikovať tak svoje investičné portfólio.

 

Rast dopytu na trhu s nehnuteľnosťami

S neustálym rastom e-commerce sektoru sa nám rozširuje aj dopyt po logistických a skladových priestoroch. Vzhľadom na nedostatočnú ponuku a rastúci dopyt po industriálnych budovách si dokážu vlastníci týchto objektov zvýšiť predajnú cenu a zlepšiť predajné podmienky vo svoj prospech.

 

Flexibilita

Predajom nehnuteľnosti sa majiteľom otvoria nové možnosti a dokážu sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam na trhu. Napríklad si nájsť atraktívnejšiu lokalitu alebo zmenšiť svoju prevádzku, či zväčšiť podľa aktuálnych potrieb. 

Nevýhody predaja priemyselných budov: 

Zvýšené daňové zaťaženie

Čím väčšiu hodnotu má priemyselná nehnuteľnosť, tým väčšiu daň z kapitálových výnosov je nutné zaplatiť. Ak sa nám teda nehnuteľnosť v priebehu niekoľkých rokov zhodnotila, čo určite áno, tak pri jej predaji budeme musieť zaplatiť aj vyššiu daň, čo predstavuje pre nás vyšší náklad.

Transakčné náklady

Vzhľadom na fakt, že predaj nehnuteľnosti je zložitý proces, treba počítať aj s extra výdavkami, ktoré s ním prichádzajú. Napríklad v podobe právnických poplatkov alebo transakčných nákladov. 

Kontrola predpisov a stavu nehnuteľnosti

Predajcovia musia zabezpečiť, aby pred predajom budova spĺňala environmentálne predpisy, nariadenia územného plánu a iné zákonné požiadavky. Tento kontrolný proces je časovo a administratívne náročný. 

Ešte pred samotným predajom nehnuteľnosti si musíme spraviť prieskum trhu a zanalyzovať potenciálne riziká. Prieskum trhu znamená, že si necháme ohodnotiť našu nehnuteľnosť znalcom a zistíme cenu, za akú by sme vedeli náš objekt predať pri aktuálnych podmienkach. 

Taktiež je nutné v rámci prieskumu trhu zistiť právne postavenie nehnuteľnosti a aké všetky administratívne a regulatórne nariadenie musíme mať, aby sme transakciu vedeli vykonať bez zbytočných právnych opletačiek. Pri analýze potenciálnych rizík treba brať do úvahy zvýšenú daň z kapitálových výnosov a externé poplatky za právnické či sprostredkovateľské služby. 

Priemyselné nehnuteľnosti predstavujú kľúčové aspekty ekonomického rozmachu krajiny a rozvoja industriálneho sektoru. Rozhodnutie predať komerčnú nehnuteľnosť sa spája s benefitmi a rizikami ktoré medzi sebou korelujú. Strategické plánovanie predaja je cesta k úspechu.

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke viacero  industriálnych areálov z ktorých si môžete vybrať.

CONTERA PARKS Prešov, Prešovský kraj, Prešov

Contera park Prešov sa nachádza na okraji mesta Malý Šariš, iba 2 km od Prešova, tretieho najväčšieho mesta na Slovensku. Strategická poloha parku má cestné spojenie s Prešovom a priame napojenie na diaľnicu D1 spájajúcu Prešov s Košicami a Bratislavou. Park ponúka priestor na skladovanie, ľahkú výrobu a distribúciu.

Viac nájdete na stránke: Contera Parks Prešo

REICO Sereď, Trnavský kraj, Sereď

REICO Park SEREĎ sa nachádza v srdci Európy na Slovensku v blízkosti mesta Sereď s výborným prístupom do okolitých krajín strednej Európy. Celková plocha areálu je 1 203 130 m2 a základné nájomné sa pohybuje od 3,30 – 4,50 Eur. 

Viac nájdete na stránke: Reico Sereď

CTP Prešov, Prešovský kraj, Prešov

CTPark Prešov je strategicky umiestnený v treťom najväčšom meste Slovenska. S neďalekými technickými univerzitami a kvalifikovanou dostupnou pracovnou silou je park ideálny pre logistiku a výrobu špičkových technológií. Celková rozloha parku je 9.35 ha, poskytuje flexibilné priemyselné a logistické priestory k dispozícii od 11.156 m2 do 26.435 m2 a 10.000 m2 flexibilného kancelárskeho priestoru.

Viac nájdete na stránke: CTP Prešov

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!