Priemyselné haly: Čo to je? A aké je ich využitie?

10 augusta 2022

Priemyselné haly: Čo to je? A aké je ich využitie?
Medzi priemyselné stavby patria práve aj priemyselné, či výrobné haly. Potreba haly alebo halového priestoru vzniká v momente, keď vám na vašu výrobu alebo skladovanie doposiaľ používané priestory nestačia. Výstavba priemyselných hál je komplexný proces, ktorý sa prispôsobuje vašim požiadavkám a netrvá pár dní. Pri výstavbe hál treba klásť dôraz na detaily a zabezpečiť si ju tak, aby bola práve pre váš typ podnikania čo naj multifunkčnejšia.

Čo sú priemyselné haly

Premyslené alebo aj výrobné haly sú v jednoduchosti veľkopriestorové objekty, ktoré kladú dôraz na efektívne využitie vnútorného priestoru. Hlavnou súčasťou priemyselných hál je ich oceľová konštrukcia, ktorá je navrhovaná funkčne, ekonomicky a na základe potrieb investora.  

Aké je ich využitie v priemysle

Priemyselné haly, ako nám už samotný názov napovedá, slúžia najmä na priemyselnú výrobu, prípadne plnia funkcie, ktoré úzko súvisia s výrobnými procesmi. Okrem sektoru priemyslu sa s využitím týchto objektov môžeme stretnúť aj v sektore služieb, kde sa môže jednať napríklad  o potravinárske haly. 

Aké faktory je potrebné zohľadniť pri výbere priemyselnej haly

Pri výbere alebo už aj samotnej stavbe výrobnej haly treba v dnešnej dobe myslieť aj na ekologický faktor. Ekologická prevádzka je dnes nielen vizitkou modernej a zodpovednej firmy, ale zohráva aj dôležitú funkciu pri plánovaní prevádzkových nákladov. Novodobé priemyselné haly sa líšia od historických v prvom rade v ich priamej aplikácií najnovších technológií, ktoré okrem zníženia spotreby energie pomáhajú obmedzovať negatívne vplyvy priemyselnej prevádzky na životné prostredie.

Požiadavky na konštrukciu a vybavenie 

Každý investor má svoje preferencie a potreby podľa ktorých si chce svoju halu zariadiť alebo vytvoriť. Vo všeobecnosti však platí, že na tieto hlavné prvky by ste nemali zabudnúť.

Presvetľovacie panely – prostredníctvom týchto panelov ste schopný šetriť elektrickú energiu, pretože počas dňa prepúšťajú denné svetlo a tak nemusíte mať cez deň zasvietené svetlo. Tieto presvetľovacie panely môžete mať umiestnené nie len na streche ale aj na stenách. 

Tepelná a zvuková izolácia -  Kvôli rastúcim nákladom na energie sa v dnešnej dobe takmer všetky priemyselné haly zatepľujú. Hlavným dôvodom je tepelná izolácia a šetrenie nákladov na energie. V prípade že sa priemyselná hala nachádza v blízkosti obytných častí, moderné haly sú často aj zvukovo izolované aby výrobné procesy, ktoré v hale prebiehajú nerušili okolitú spoločnosť.  

Typy priemyselných hál 

Typov alebo druhov priemyselných hál máme nespočetne veľa, pretože ich členenie je dané ich funkcionalitou. Priemyselné haly totiž predstavujú optimálne stavebné konštrukcie, ktorá vám zabezpečujú jednoduchší rozbeh vášho podnikania. Najčastejšie využívané haly sú: 

1. Výrobné haly 

2. Montážne haly

3. Skladové haly

4. Logistické haly

 

Pri stavbe priemyselnej haly alebo jej prenájme by ste mali hlavne zohľadňovať druh vášho podnikania. Následne budete schopní, podľa vašich potrieb, vytvoriť efektívnu priemyselnú halu, ktorá vám pomôže podnik posunúť na ďalšiu úroveň. 

 

Bol tento článok nápomocný?

Mgr. Zuzana Gurová
Mgr. Zuzana Gurová

Head of Marketing, Slovakia

Zuzana má 10-ročné skúsenosti v marketingu a PR v oblasti realít. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj podnikania v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!