Poradíme Vám: Na čo sa zamerať pri hľadaní industriálnej nehnuteľnosti?

10 januára 2023

Poradíme Vám: Na čo sa zamerať pri hľadaní industriálnej nehnuteľnosti?
V súčasnosti nám na trhu s industriálnymi nehnuteľnosťami naďalej pretrváva zvýšený dopyt zo strany záujemcov o skladové priestory. Je náročnejšie si nájsť v krátkom čase vhodný industriálny priestor, ktorý by spĺňal všetky naše požiadavky. Ak nie ste odborníkom na trhu nehnuteľností, vyhľadanie odborníka pri výbere tejto nehnuteľnosti je dobrým prvým krokom k úspechu. Aj v prípade, že sa rozhodnete pre odbornú pomoc, je dobré mať aspoň ako taký prehľad o industriálnych pozemkoch. My vám predstavíme zopár tipov, na čo je potrebné sa zamerať pri ich výbere:

Veľkosť industriálneho priestoru

Základnú vec, ktorú treba zobrať do úvahy je celková výmera, ktorú budete potrebovať, a koľko ste ochotní za ňu zaplatiť. Industriálny priestor, ktorý hľadáte, musí byť dostatočne veľký, aby zastrešil všetko vaše vybavenie a celé vaše zásoby. Oplatí sa zamyslieť nad väčším priestorom hneď na začiatku v prípade, že by sa vaše podnikanie rozrástlo. Netreba zabudnúť ani na výšku stropov. Pomocou výšky stropov si viete pomôcť pri identifikácii toho, koľko miesta budete potrebovať. Vyššie stropy vám umožnia umiestniť váš inventár vertikálne, čím ušetríte množstvo miesta na štvorcový meter -  ak skladujete materiál a chcete si udržať nízke náklady, je to určite pre vás vhodné zohľadniť. 

Logistika tovaru

Ako naložíte a vyložíte svoj inventár? Budete potrebovať nakladaciu rampu alebo iné automatizované pomôcky? Mnoho priemyselných nehnuteľností už má vstavané nakladacie rampy, ale nájdu sa niektoré priestory, ktoré disponujú iba otváracími dverami. Pre väčšinu priemyselných podnikov sú nakladacie rampy kľúčové pre prevádzku. Avšak, ak to nie je pre vaše podnikanie potrebné, priemyselné nehnuteľnosti bez nakladacej rampy a zabehnutého skladového hospodárstva sú na trhu dostupnejšie a bude pre vás jednoduchšie ich získať. 

Zamedzte tepelným stratám

Keď otvoríte dvere, v prípade nakladania alebo vykladania materiálu, dochádza k tepelným stratám. Nakladanie a vykladanie tovaru je frekventovaná činnosť v industriálnych nehnuteľnostiach a preto dochádza nielen k tepelným stratám, ale aj zvyšujúcim sa finančným nákladom týkajúcich sa energií. Mnoho priemyselných podnikov uprednostňuje vykurovanie sálavými rúrkami na rozdiel od „forced-air“ systémov, pretože majú zvyčajne vyššiu účinnosť a neohrievajú len vzduch, ale aj povrchy v budove. Je dôležité si klásť otázky o vykurovacích systémoch a uistiť sa, že fungujú efektívne a majú pravidelnú údržbu (najmä pri starších jednotkách).

Kde by ste mali umiestniť svoj budúci objekt? 

„Lokalita, lokalita, lokalita“, opakovaný pojem, ktorý nájdeme pri výbere akýchkoľvek nehnuteľností. Aj v prípade voľby industriálnych nehnuteľností, sa od polohy bude odvíjať budúca hodnota vášho objektu. Rýchla prístupnosť z diaľnice, dobrý prístup do mestských častí a do centra mesta. Vo všeobecnosti platí, dobre vybudovaná infraštruktúra v okolí vášho komplexu vám značne zefektívni dopravu a celkovo logistické procesy. 

Aké sú vaše parkovacie požiadavky? 

Kto tvorí vašu pracovnú silu? Ak vašu firmu tvoria zamestnanci, ktorí prevažne využívajú mestskú hromadnú dopravu, tak potreba vytvorenia parkovacích miest v blízkosti nehnuteľnosti nie je až taká prvoradá. Naopak, ak máte vašu nehnuteľnosť situovanú ďalej od mestských častí, určite vaši zamestnanci budú vo väčšej miere využívať automobilovú dopravu. V takom prípade je nutné vytvoriť buď, externé parkovisko alebo podzemné parkovanie pre vašich zamestnancov. 

 

Množstvo industriálnych nehnuteľnosti na prenájom a predaj vám ponúka aj Cushman & Wakefield: 

DANFOSS Dubnica nad Váhom – Bratislavský kraj, Dubnica nad Váhom

Objekt Danfoss sa skladá z troch výrobných hál, kancelárií, skladov a sociálnych priestorov. Je strategicky umiestnený v priemyselnej časti Dubnica nad Váhom, medzi regionálnymi mestami Trenčín a Žilina. Kúrenie je zabezpečené teplovodným systémom z plynových kotolní do ohrievačov.

Viac nájdete na stránke: Danfoss- Dubnica nad Váhom

Výrobná Hala Levice - Bratislavský kraj, Levice

Nehnuteľnosť je svojím riešením určená na ľahkú priemyselnú výrobu a skladovanie produktov. Pozemok je rovinatý a v blízkosti je možnosť napojenia na verejné vody, kanalizácie a zemného plynu. V hale je vykonávaná pravidelná základná údržba.

Viac nájdete na stránke: Výrobná Hala Levice

Ak sa začínate zaoberať kúpou alebo prenájmom industriálnej nehnuteľnosti, máte k dispozícii prvotný kontrolný zoznam. Môžete ho použiť na zváženie výhod a nevýhod daných nehnuteľnosti. Ušetríte si kopu času odškrtávaním nehnuteľností, ktoré nezodpovedajú vašim potrebám. Na konci sa vám možno bude zdať najvýhodnejšie nájsť pozemok a postaviť si priemyselnú budovu od základov.

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!