Udržateľná logistika: Ako ESG formuje budúcnosť logistiky a priemyslu?

10 apríla 2025

Udržateľná logistika: Ako ESG formuje budúcnosť logistiky a priemyslu?
Environmentálne, sociálne a riadiace (ESG) princípy majú čoraz väčší vplyv aj na industriálny sektor. Investori, developeri aj nájomcovia si uvedomujú, že udržateľnosť nie je len etickou zodpovednosťou, ale aj ekonomickou výhodou. Efektívna správa energií, minimalizácia uhlíkovej stopy a zodpovedné riadenie dodávateľských reťazcov prinášajú nižšie prevádzkové náklady a väčší záujem klientov o ESG certifikované priestory.

Aký je vplyv priemyselných nehnuteľností na emisie?

Podľa odhadov Svetového ekonomického fóra (WEF) tvoria priemyselné budovy v logistike približne 13 % celkových emisií skleníkových plynov (GHG), zatiaľ čo doprava predstavuje 87 %. Aj keď je podiel budov menší, modernizácia priemyselných objektov môže znamenať obrovský posun smerom k udržateľnosti.

ESG riešenia pre väčšiu udržateľnosť

Energetická efektivita budov

Budovy určené na skladovanie a logistiku sú veľkými spotrebiteľmi energie. Zavedenie inteligentných riadiacich systémov pre osvetlenie, vetranie a vykurovanie dokáže znížiť spotrebu energie až o 30 %. Napríklad LED osvetlenie a automatizované systémy HVAC patria medzi najčastejšie implementované opatrenia.

Obnoviteľné zdroje energie

Rastúca popularita solárnych panelov na strechách logistických centier umožňuje budovám generovať vlastnú energiu. Udržateľné priemyselné parky dnes bežne kombinujú solárne zdroje s veternou energiou a batériovými úložiskami na skladovanie prebytočnej elektriny.

Zelená infraštruktúra a ekologická revitalizácia

Rekonštrukcia starších industriálnych objektov môže byť efektívnejšia ako výstavba nových budov. Použitie recyklovaných stavebných materiálov a implementácia vegetačných striech pomáha znižovať teplotu v okolí a zlepšuje mikroklímu priemyselných areálov.

Budúcnosť udržateľnej logistiky

ESG princípy majú rastúci vplyv aj na samotnú logistiku. Emisie z osobných áut v EÚ medzi rokmi 2019 a 2022 klesli o 6 %, no emisie z ľahkých a ťažkých nákladných vozidiel vzrástli o 1,3 %. EÚ preto v máji 2024 stanovila cieľ znižovať emisie nových nákladných vozidiel a autobusov o 90 % do roku 2040.

 

 

Bol tento článok nápomocný?

Adriana Vlasatá
Adriana Vlasatá

Marketing Specialist

Adriana vyštudovala žurnalistiku a je súčasťou Cushman & Wakefield od roku 2024. Pracovala v oblasti médií a sociálnych sietí. V Cushman & Wakefield sa venuje marketingu a PR.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!