Energetická úspora: Tipy, na efektívne vykurovanie priemyselnej haly

13 september 2023

Energetická úspora: Tipy, na efektívne vykurovanie priemyselnej haly
V dnešnom svete, kedy industriálny sektor zohráva signifikantnú úlohu, je otázka energetickej spotreby v hľadáčiku každého vlastníka priemyselných hál či skladov. Tieto rozsiahle a veľkoplošné priestory si vyžadujú množstvo energie na udržiavanie požadovanej teploty a preto je nevyhnutné sa zamyslieť nad strategickými riešeniami energetickej problematiky. V článku si predstavíme niekoľko tipov, ako ušetriť energetickú spotrebu v priemyselných objektoch.

Čoraz častejšie sa v spoločnosti stretávame s témou udržateľnosti, ktorá je dôležitá aj v priemyselnom odvetví. Prečo by sme sa mali teda zamyslieť nad energetickou úsporou? Nielenže nám to môže ušetriť prevádzkové náklady, ale krok po kroku sa vieme dostať aj k zníženiu uhlíkovej stopy. Pre priemyselné podniky s náročnými požiadavkami na vykurovanie, nie je otázka energetickej úspornosti len možnosťou, ale nevyhnutnosťou. 

Vykurovanie haly v priemyselnom odvetví

Na to, aby sme dokázali v priemyselnom odvetví efektívne znížiť spotrebu energie a zároveň dosiahnuť vyššie spomenuté benefity, je potrebné zohľadniť niektoré faktory:

Kvalitne izolovaný skladový priestor

Izolácia priestorov je kľúčom k zníženiu tepelných strát. Správna izolácia zabezpečí, že teplo sa v objekte udrží dlhšie a neunikne tak ľahko. Efektívnu izoláciu si zabezpečíme použitím kvalitných izolačných materiálov, ako napríklad skleným vláknom, minerálnou vlnou či celulózou. Izolačné materiály môžeme použiť nielen na stenách, ale aj na streche a podlahe našich priestorov. 

 

Energeticky účinné vykurovacie systémy

Moderné vykurovacie systémy sú navrhnuté tak, aby boli účinnejšie a spotrebovali menej energie. Neoplatí sa v dnešnej dobe investovať do starších vykurovacích modelov, vzhľadom na ich zastaralé systémy, ktoré sú veľmi energeticky náročné. Medzi moderné vykurovacie systémy, ktoré môžeme do našej prevádzky implementovať patria napríklad tepelné čerpadlá, solárne vykurovacie systémy, inteligentné termostaty a iné. 

 

Zavedenie inteligentných termostatov 

Hlavnou výhodou zavedenia inteligentných termostatov je možnosť časového nastavenia vykurovania. To znamená, že výkonnosť vykurovania vieme znížiť počas hodín mimo prevádzky, a naopak, intenzitu vieme zvýšiť počas aktívneho využívania prevádzky. 

 

Pravidelná údržba

Ako každý iný stroj aj vykurovacie systémy časom degradujú. Pravidelná údržba zabezpečuje, aby systém pracoval s maximálnou účinnosťou, čím vieme predísť  zbytočnej spotrebe energie. 

Aké benefity plynú z využívania energeticky úsporných zariadení? 

Keď sa stane energetická úspora vašou prioritou pri riadení priemyselného objektu, viditeľným prínosom bude pre vás úspora energetických nákladov. Nejedná sa však len o krátkodobú výhodu; prijatím účinných stratégií vykurovania si môžete z dlhodobého hľadiska zabezpečiť aj rast vašich úspor. Okrem toho, začlenenie energeticky účinných systémov a zabezpečenie ich bežnej údržby, často vedie k predĺženiu životnosť zariadení. Vyhnete sa tak častým výmenám strojov, ktoré pre vás predstavujú zbytočné náklady navyše. 

Minimalizácia spotreby energie a ekologická zodpovednosť firiem

Benefity nepramenia len z funkčného hľadiska, ale aj z environmentálneho. Minimalizácia spotreby energie ide ruka v ruke so znižovaním emisií uhlíka, čo podčiarkuje spoločenský cieľ ekologickej zodpovednosti a udržateľnosti. V súčasnom podnikateľskom prostredí nezostane oddanosť udržateľným stratégiám bez povšimnutia. Uplatňovanie týchto iniciatív môže významne zlepšiť postavenie vašej značky a môžu sa vám otvoriť aj ďalšie obchodné príležitosti.

Keďže priemyselné odvetvia na celom svete zápasia s rastúcimi prevádzkovými nákladmi a obavami o životné prostredie, potreba energeticky účinných riešení pri vykurovaní priemyselných hál je výraznejšia ako kedykoľvek predtým. Zavedením správnych stratégií a prijatím moderných riešení vykurovania môžu priemyselné odvetvia nielen dosiahnuť významné úspory nákladov, ale aj prispieť k udržateľnejšej budúcnosti. Či už prostredníctvom izolácie, údržby, alebo prijatím moderných riešení vykurovania, cesta k úsporám energie je potrebná a prospešná nielen pre vlastníkov priemyselných skladov a hál, ale pre celú spoločnosť. 

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke množstvo moderných priemyselných hál a skladov, ktoré spĺňajú nízku energetickú závislosť.

VGP Malacky, Bratislavský kraj, Malacky

Už od stredoveku bolo toto miesto úspešné – cesta známa ako Magna via viedla obchodníkov z Bratislavy do Brna a Olomouca. Štatút križovatky obchodných ciest si Malacky zachovali dodnes - nachádzajú sa pri tzv. Zlatom investičnom trojuholníku Európy, ktorý spája tri významné mestá s medzinárodnými leteckými terminálmi - Bratislavu, Viedeň a Györ. Navyše je tu priame prepojenie s dopravnou tepnou D2 spájajúcou Budapešť, Bratislavu, Brno a Prahu. Z týchto dôvodov tu spoločnosť VGP vybudovala, na ploche 200 000 m2, svoj priemyselný park. Z prenajatého skladového, administratívneho či výrobného zázemia, môžete mať i vy na dosah veľké aglomerácie so vzdelanými pracovníkmi. Malacky tiež pretína významná železničná trať z Maďarska či Rakúska do Ostravy a ďalej do Poľska.

Viac nájdete na stránke: VGP Malacky

PROLOGIS Senec, Bratislavský kraj, Senec

Železobetónová stavba, s plochou 66 295 stôp štvorcových (6 159 metrov štvorcových), získala v rámci akreditácie BREEAM hodnotenie „Good”. Medzi využité prvky ekologicky udržateľného dizajnu patrí systém trysiek s rýchlou reakciou a rýchlym zdolaním požiaru (ESFR), vnútorné hydranty a hadice. Svetlíky a dymová ventilácia zaisťujú dostatočný prísun denného svetla, čo zlepšuje kvalitu pracovného prostredia.

Viac nájdete na stránke: Prologis Senec

FEROVO PARK Vranov nad Topľou, Prešovský kraj, Vranov nad Topľou

PARK FEROVO sa nachádza v meste Vranov nad Topľou a rozprestiera sa na ploche 113 423 m2 pri ceste I. triedy. Vranov nad Topľou je okresné mesto s 23 000 obyvateľmi. Celý okres má 81 000 obyvateľov. Jeho skvelá poloha umožňuje blízke spojenie so susednými krajinami: Ukrajina (68 km), Poľsko (80 km), Rakúsko (130 km), Maďarsko (60 km).

Viac nájdete na stránke: FEROVO PARK

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!