Centralizovaný sklad vs. Distribuovaný - Výhody a nevýhody

07 februára 2024

Centralizovaný sklad vs. Distribuovaný - Výhody a nevýhody
V súčasnej dobe, kedy sa prostredie medzinárodného obchodu neustále vyvíja a mení, je zásadné, aby firmy pochopili a efektívne riadili svoje skladovacie stratégie a procesy. Rozhodnutie medzi centralizovaným a distribuovaným skladovaním nie je len otázkou logistického usporiadania, ale kľúčovým faktorom, ktorý môže mať hlboký dopad na celkovú efektivitu, náklady, rýchlosť dodávok a spokojnosť zákazníkov. Voľba skladovania ovplyvňuje mnoho aspektov podnikania, od riadenia zásob až po schopnosť prispôsobiť sa zmenám v dopyte a trhových podmienkach.

Vďaka vysokej konkurencii v obchodnom prostredí je nevyhnutné, aby firmy zvážili nielen náklady a efektivitu, ale aj schopnosť byť blízko k svojim zákazníkom a rýchlo reagovať na ich požiadavky. Centralizované a distribuované skladovanie predstavuje dva rozdielne prístupy, ako dosiahnuť tieto ciele. V článku si predstavíme výhody a nevýhody oboch spôsobov a ponoríme sa bližšie, aby sme vedeli pochopiť rozdiely medzi nimi. 

Centralizovaný sklad

Vo všeobecnosti si môžeme predstaviť pod centralizovaným skladovaním model, v ktorom sú všetky alebo väčšina zásob podniku uložené v jednom hlavnom sklade alebo distribučnom centre. 

Výhody centralizovaného skladu

Centralizovaný prístup prináša so sebou množstvo výhod:

- Centralizované sklady umožňujú firmám využívať výhody komplexných skladových možností. Centralizované sklady sú zvyčajne vybavené modernými technológiami a automatizovanými produktami, čo pomáha znižovať náklady na jednotku skladovaného tovaru. Tento aspekt je kľúčový pre znižovanie operatívnych nákladov a zvyšovanie efektivity.

 

- S centrálnym skladovaním je jednoduchšie monitorovať, riadiť a optimalizovať zásoby. Čo pre predstavu zahŕňa lepšiu predvídavosť, plánovanie a riadenie zásob. Výsledkom je minimalizácia rizika nedostatku alebo prebytku zásob.

 

- Vďaka koncentrácii zdrojov na jednom mieste môžu firmy investovať do špičkových technológií, ako sú automatizované skladové systémy, robotika, a systémy riadenia skladu (WMS), ktoré by boli pre viacero menších skladov príliš nákladné.

Nevýhody centralizovaného skladu

Nevýhody centralizovaných skladov sú rovnako dôležité s pri posudzovaní vhodnosti tohto modelu ako výhody:

- Centralizované sklady sú náchylnejšie na výpadky a poruchy v prípade nepredvídaných udalostí, ako sú prírodné katastrofy, štrajky alebo technologické poruchy. Akonáhle je hlavné skladovacie miesto negatívne poškodené alebo pozastavené, celý dodávateľský reťazec môže byť ohrozený.

 

- Zatiaľ čo centralizované sklady môžu znížiť náklady na skladovanie, náklady na dopravu môžu byť vyššie, najmä pri zasielaní tovaru na vzdialenejšie miesta.

- Veľké centralizované sklady môžu mať výraznejší dopad na životné prostredie, najmä v prípade, že sa nachádzajú v husto obývaných alebo ekologicky citlivých oblastiach.

Zdroj: Adobestock.com

Distribuovaný sklad

Naopak, distribuované skladovanie je model, v ktorom sú zásoby rozmiestnené v rôznych skladoch alebo distribučných centrách. Zvyčajne sú geograficky rozptýlených tak, aby boli bližšie k trhom alebo koncovým zákazníkom. Tento prístup má taktiež svoje špecifické výhody.

Výhody distribuovaného skladu

Za hlavnú výhodu distribučného skladovania považujeme fakt, že sú bližšie k miestam spotreby, čo znižuje čas a náklady na doručenie. Toto je obzvlášť dôležité pre firmy, ktoré sa zameriavajú na rýchle dodanie a chcú mať vysokú úroveň zákazníckej spokojnosti.

 

Ďalšia výhoda sa prezentuje v rozptýlením zásob medzi viaceré sklady, čo znižuje riziko, že problémy v jednej lokalite by mohli vážne ovplyvniť celý dodávateľský reťazec.

 

Distribuované sklady môžu byť účinne prispôsobené na uspokojenie špecifických požiadaviek a predpisov jednotlivých regiónov alebo trhov, čo poskytuje významnú výhodu pri lokalizácii služieb a produktov. Táto flexibilita umožňuje firmám lepšie reagovať na lokálne preferencie a potreby, čo je dôležité pre udržanie konkurencieschopnosti a zvýšenie spokojnosti zákazníkov. Napríklad, výrobok, ktorý je populárny v jednej geografickej oblasti, môže vyžadovať špecifické úpravy alebo varianty, aby vyhovel požiadavkám iného trhu a distribuované sklady umožňujú túto prispôsobivosť s minimálnymi logistickými komplikáciami.

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke viaceré typy skladov z ktorých si môžete vybrať. 

VGP Malacky, Bratislavský kraj, Malacky

Už od stredoveku bolo toto miesto úspešné – cesta známa ako Magna via viedla obchodníkov z Bratislavy do Brna a Olomouca. Štatút križovatky obchodných ciest si Malacky zachovali dodnes - nachádzajú sa pri tzv. Zlatom investičnom trojuholníku Európy, ktorý spája tri významné mestá s medzinárodnými leteckými terminálmi - Bratislavu, Viedeň a Györ. Navyše je tu priame prepojenie s dopravnou tepnou D2 spájajúcou Budapešť, Bratislavu, Brno a Prahu. Z týchto dôvodov sa tu spoločnosť VGP rozhodla vybudovať na ploche 200 000 m2 svoj priemyselný park. Z prenajatého skladového, administratívneho či výrobného zázemia môžete mať i vy na dosah veľké aglomerácie so vzdelanými pracovníkmi, veď neďaleko je nielen Bratislava a Brno, ale i Viedeň. Malacky tiež pretína významná železničná trať z Maďarska či Rakúska do Ostravy a ďalej do Poľska.

Viac nájdete na stránke: VGP Malacky

P3 Farná, Bratislavský kraj, Farna

P3 Farná ponúka 89 000 m2 priestor v dvoch skladovo - kancelárskych budovách a jednu samostatne stojacu administratívnu budovu. Umiestnený na plánovanom obchvate mesta (exit D4) a diaľnici D1, park je vhodný pre logistiku, retail, e-commerce, ľahkú výrobu a showroomy. Park je v tesnej blízkosti najväčšieho slovenského retailového centra, ľahko dostupný z centra a prímestských štvrtí a ponúka excelentnú zákaznícku viditeľnosť z diaľnice.

Viac nájdete na stránke: P3 Farna

Squarebizz Bory, Bratislavský kraj, Bratislava

Squarebizz Business Center Bory sa vyznačuje svojou strategickou polohou na Boroch s vynikajúcim napojením na dopravnú infraštruktúru smerom do Českej Republiky, Rakúska a Maďarska. S priamym napojením na diaľničný obchvat sú jednotlivé časti Bratislavy dostupné prakticky do niekoľkých minút.

Viac nájdete na stránke: Squarebizz Bory

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!