Rastúci dopyt po logistických centrách: Trendy a príležitosti

13 novembra 2023

Rastúci dopyt po logistických centrách: Trendy a príležitosti
V dnešnej, rýchlo vyvíjajúcej sa ekonomike, dopyt po logistických operáciách sa čoraz viac zvyšuje. Vďaka rastúcemu dopytu po logistických službách, rastie ruka v ruke dopyt aj po samotných logistických centrách, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu v celom dodávateľskom reťazci. V článku si predstavíme, čo sú logistické centrá, aký majú účel a kde ich nájdeme. Taktiež sa pozrieme bližšie na nové trendy vo svete logistických centier a služieb.

Čo je to logistické centrum a na čo slúži?

Logistické centrum má najčastejšie podobu distribučného komplexu, skladu alebo haly. Slúži najmä na skladovanie, manažment a distribúciu tovarov a materiálov. Logistické centrá sú neoddeliteľnou súčasťou dodávateľského reťazca a pôsobia ako medzičlánok medzi výrobcami, dodávateľmi a konzumentmi

Aby každé logistické centrum mohlo fungovať na 100% a zároveň spĺňať aj technické požiadavky svojich využívateľov, nachádza sa v ňom moderná technika, automatizované systémové jednotky a iné technické zariadenia, ktoré slúžia  na zjednodušenie procesov balenia a skladovania. 

Kto využíva logistické centrá? 

Logistické jednotky využívajú rôznorodé podniky naprieč viacerými odvetviami. Hlavným užívateľmi sú: 

Veľkoobchodníci ako napríklad Amazon, Alza, Ikea a podobne. Veľkoobchodné podniky využívajú logistické centrá najmä na skladovanie svojich tovarov, aby boli schopné zabezpečiť rýchle dodanie tovaru svojim zákazníkom v prípade potreby. 

 

Výrobcovia využívajú tieto jednotky na skladovanie surovín, rozpracované zásoby a hotové výrobky. Dôvodom ich využívania logistických areálov je taktiež skrátiť svoje dodacie lehoty a zabezpečiť rýchle dodanie svojim zákazníkom.

 

E – commerce podniky zažívajú najväčší „boom“ od svojho pôsobenia na trhu. Vďaka rastu online nakupovania sa zvýšil dopyt e – commerce podnikov po skladových centrách. Ich fungovanie najviac závisí od správneho fungovania logistických centier, ktoré im zabezpečujú nielen skladovanie, ale aj balenie a distribúciu ich tovarov.

 

Poskytovatelia logistických služieb tretím stranám (3PL). Tieto podniky sa špecializujú na zabezpečenie logistických služieb pre viaceré logistické centrá. To znamená že ak máme viacej menších logistických spoločnosti, 3PL spoločnosti zastrešujú riadenie činnosti týchto jednotlivých centier.

Samozrejme, logistické centrá nevyužívajú len spomenuté jednotky, ale napríklad aj automobilové, farmaceutické a potravinárske spoločnosti.

Kde sa nachádzajú?  

Umiestnenie logistických centier musí byť strategické. Najčastejšie sa nachádzajú v blízkosti frekventovaných transportných uzlov, v blízkosti letísk, lodných portov a železníc. Hlavným dôvodom pre ich umiestenie v blízkosti transportných zón je zabezpečenie efektívnej a rýchlej prepravy. Málokedy nájdeme logistické komplexy v úzkom centre veľkých miest alebo v intraviláne mesta. Jedným z dôvodov je náročná mestská doprava a časté komplikácie spojené s premávkou. 

Trendy a príležitosti v logistike

E-commerce

Jedným z najaktuálnejších trendov je momentálne „boom“ e-commerce sektora. Aktívna expanzia online obchodov, vytvára bezprecedentný dopyt po logistických centrách. Na uspokojenie rastúceho dopytu spoločnosti intenzívne využívajú služby logistických centier.

Udržateľnosť

Ďalším trendom v logistike na trhu, ktorý sa prezentuje aj v logistickom sektore, je agenda udržateľnosti. Naliehavosť spoločnosti po udržateľnosti sa dotkla aj logistických centier. Nové ekologické logistické centrá sú navrhnuté z udržateľných materiálov,  so systémov na optimalizáciu spotreby a energie.

Umelá inteligencia

V neposlednom rade novým trendom, ktorý sa objavuje, je rast inovácií a technológií v logistických centrách. Inovácie, ako sú senzory internetu vecí (IoT), blockchain a umelá inteligencia (AI), sa bez problémov začleňujú do logistických operácií. Tieto technológie zlepšujú viditeľnosť, zlepšujú sledovateľnosť a zvyšujú celkovú efektivitu skladovania, vďaka čomu sú logistické centrá konkurencieschopnejšie a pohotovejšie.

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke logistické centrá na rôznych miestach na Slovensku, ktoré spĺňajú moderné technické parametre. 

VGP Zvolen, Banskobystrický kraj, Zvolen

Park sa nachádza na severo-západnej strane mesta Zvolen, cca. 1,4 km od rýchlostnej cesty R1 Bratislava – Zvolen, s priamym vstupom na cestu prvej triedy I/66 Zvolen – Banská Bystrica. Vďaka svojej polohe uprostred tranzitných koridorov, je Zvolen strategickým bodom pre cestnú dopravu a tiež dôležitým železničným uzlom na Slovensku. Park je umiestnený v blízkosti závodu Continental a existujúcej maloobchodnej a logistickej zóny s dobrým napojením na hromadnú dopravu. Potenciál lokality je znásobený blízkosťou letiska Sliač. Mesto Zvolen má 43,000 obyvateľov, zatiaľ čo širšia oblasť Zvolen – Banská Bystrica je domovom pre viac ako 150,000 obyvateľov. S viacerými strednými odbornými školami a Technickou univerzitou vo Zvolene. Región ponúka vysoko-kvalifikovanú pracovnú silu.

Viac nájdete na stránke: VGP Zvolen

CTP ŽILINA AIRPORT, Žilinský kraj, Dolný Hricov

IMMOPARK Žilina predstavuje moderný priemyselný park ponúkajúci priestory vhodné na logistiku, distribúciu a ľahký priemysel s kancelárskymi plochami. Je umiestnený na viac ako 40 ha pozemku medzi medzinárodným letiskom a diaľnicou D1. Park ponúka okolo 150.000 m2 logistických a priemyselných plôch v 3 zónach. Haly sú navrhnuté s cieľom poskytnúť maximálnu efektivitu akémukoľvek nájomníkovi a môžu byť prispôsobené jeho špecifickým požiadavkám. 

Viac nájdete na stránke: CTP Žilina

ANTRACIT Prešov, Prešovský kraj , Prešov

Developerský park ANTRACIT Prešov sa nachádza v lokalite priemyselného areálu v časti Záborské. Svojou polohou na území, ktoré je vhodné na občiansku vybavenosť, je v objekte možnosť zariadenia gastro prevádzok, obchodných prevádzok, pokrývajúcich silnú spádovú oblasť mesta Prešov. Objekt je vo veľmi dobrej blízkosti hlavnej cesty, a preto je ľahko viditeľný.

Viac nájdete na stránke: Antracit Prešov

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!