Manuálne vs. Automatizované sklady – Ktorý druh skladu zvoliť pre váš biznis?

09 februára 2023

Manuálne vs. Automatizované sklady – Ktorý druh skladu zvoliť pre váš biznis?
Predtým, ako sa rozhodnete pre automatizované sklady, by ste si mali položiť dve otázky: ,,Čo očakávame od automatizácie?" a ,,Má automatizácia pre naše podnikanie vôbec zmysel?". Hlavným cieľom automatizácie je vo všeobecnosti zvýšiť ekonomickú efektivitu skladovania prostredníctvom zvyšovania obratu zásob. Automatizované sklady zabezpečujú vyššie nasadenie, vyššiu rýchlosť, bezpečnosť toku materiálov, nižšiu chybovosť a flexibilnejšiu manipuláciu.

Manuálny sklad vs. automatizovaný sklad

Čo ponúka manuálny sklad? 

Bezprostrednou výhodou manuálneho skladu je jednoduchá správa a lepšie pochopiteľne procesy, ktoré si nevyžadujú vysokú kvalifikáciu zamestnancov. Ľudia sú na procesy v manuálnych skladoch zvyknutí, majú v nich dlhoročné skúsenosti a vedia oveľa rýchlejšie uchopiť logistiku skladu. Manuálny sklad je vhodný najmä pre malé podniky, ktoré majú menší počet zamestnancov, zásob a sortimentu. 

Naopak, negatívom manuálnych skladov je nízka flexibilita. Manuálne sklady sa nedokážu rýchlo prispôsobiť zmenám, ktoré v skladoch často nastávajú. Taktiež, opakujúca sa chybovosť zamestnancov spomaľuje skladové procesy, čím sa v konečnom dôsledku znižuje výnosnosť firmy. 

 

Čo ponúka automatizovaný sklad? 

Aj keď by sa mohlo zdať, že automatizované sklady budú finančne náročnejšie na prevádzku, opak je pravdou. Prevádzka automatizovaného skladu je lacnejšia než prevádzka manuálneho skladu. Automatizovaný sklad si nevyžaduje veľký počet zamestnancov a dokáže fungovať takmer bez zásahu človeka. V prípade automatizovaných skladov sa vyhnete problematike spojenou s hľadaním kvalifikovaného personálu. 

Avšak, v závislosti od stupňa  automatizácie, môže byť investícia do automatizovaného skladu pomerne vysoká. Kvôli vyššej účinnosti a úsporám prevádzkových nákladov, sa automatizovaný sklad môže po nejakej dobe sám zaplatiť. 

Automatizácia, počas už prebiehajúcich skladových procesov, predstavuje špeciálnu výzvu. Na zabezpečenie hladkého chodu skladových procesov je nutné pravidelné plánovanie. V mnohých prípadoch môžu, už prebiehajúce, procesy prispôsobiť a upraviť len programátori, ktorí často nemajú najlepšie praktické skúsenosti s logistikou

 

Kedy sa oplatí prejsť na automatizovaný sklad? 

1. Ak plánujete mať skladové priestory v prevádzke 24/7. Je určite jednoduchšie a lacnejšie udržať v nepretržitej prevádzke stroje, než zamestnancov.

2. Ak vaše podnikanie nepodlieha sezónnym výkyvom alebo im podlieha iba do minimálnej miery.

3. Ak vo vašom sklade bude fungovať, alebo funguje, pravidelné plánovanie a presná kontrola zásob.

Otázkou taktiež ostáva, či za účelom automatizácie je potrebná kúpa skladového priestoru, alebo si vystačíte s ich prenájmom.

V neďalekej budúcnosti bude automatizácia pokrytá vo väčšine odvetví a ako súčasť každodenného života. Javí sa, že automatizované sklady predstavujú pre nás efektívnejší a produktívnejší spôsob dosiahnutia úspešného skladového hospodárstva ako aj celkového vedenia skladu. Automatizované sklady sú na trhu čoraz vyhľadávanejšie. Preto je nutné, sa čím skôr naladiť na vlnu automatizácie.

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!