Čo je to logistika a aké máme momentálne trendy?

28 decembra 2022

Čo je to logistika a aké máme momentálne trendy?
Pojmu logistika sa určite nevyhnete a to najmä, ak si vaše podnikanie vyžaduje prenájom alebo kúpu skladových priestorov. Logistika predstavuje určité netechnologické výrobné a obehové procesy, pričom sa primárne zaoberá metódami riadenia dopravy, zásob a čiastočne súvisí aj s procesmi plánovania. Hlavným cieľom logistiky je uspokojenie potrieb zákazníka. Úlohu logistiky je zabezpečiť, aby správny zákazník, alebo odberateľ, dostal v správnom čase, správny tovar alebo službu, v správnej kvalite, bez poškodenia.

Prečo je dôležité zaoberať sa logistikou a jej funkčnosťou? 

Hlavným cieľom každého podniku je maximalizovať zisk. Na to, aby sme tento cieľ mohli dosiahnuť, potrebujeme mať spokojných zákazníkov, ktorí si budú od nás pravidelne tovar alebo služby kupovať. V jednoduchosti povedané, zákazník prináša do podniku peniaze a zákazník bude spokojný vtedy, ak dostane svoj tovar načas, bez zbytočných obštrukcií a v dobrej kvalite. Rovnako dôležité je si zákazníka následne vedieť udržať. Zákazníka si udržíme kvalitnou distribúciou, pravidelným informovaním o dianí podniku a jeho službách. To je cesta k úspechu. Ak zákazníkovi nepríde tovar načas alebo príde poškodený, je veľmi malá pravdepodobnosť, že si opätovne niečo objedná alebo kúpi. Efektívna logistika tak zabezpečuje spokojnosť na strane zákazníka. 

Trendy v logistike 

Aj napriek tomu, že mnoho vecí sa v odvetví logistiky nemení, sú určité novovznikajúce trendy, ktoré jednotlivé procesy uľahčujú a zlepšujú. 

1. Ekologizácia logistiky 

Trend udržateľnosti sa premieta aj do sektoru logistiky. Ako sme si určite všimli, čoraz viac sa firmy snažia používať recyklovateľné obaly, snažia sa využívať ekologickú dopravu a podporiť udržateľnú výrobu. Aj napriek tomu, že využívanie jednotlivých opatrení je finančne náročné, predpokladá sa, že z dlhodobého hľadiska to bude mať pozitívny vplyv nielen na planétu, ale aj pre firmy. Množstvo zákazníkov dá v dnešnej dobe prednosť produktom od firiem, ktoré sa snažia znížiť svoju karbónovú stopu a produkovať svoje výrobky ekologickým spôsobom. 

2. Automatizácia a robotizácia 

Novovznikajúce trendy automatizácie a robotizácie, nám značne pomáhajú zvyšovať efektivitu logistických procesov. Pomocou najmodernejšej techniky vieme eliminovať ľudské chyby a posunúť tak logistiku na ďalšiu úroveň. Už dnes môžeme vidieť, že v skladoch sa nám začínajú akumulovať roboty, ktoré prácu skladníka nahradili, respektíve nahrádzajú. 

3. Softvérovo riadené sklady 

S rozvíjajúcou sa digitálnou transformáciou, sú v dnešnej dobe podniky schopné získavať a uchovať si relevantné dáta oveľa jednoduchšie ako kedysi. Akumulácia relevantných dát pomáha podnikom lepšie optimalizovať výkon prevádzky, zlepšovať a zefektívňovať zásobovacie procesy. Pomocou využívania moderných softvérov sme schopní logistické procesy zlepšovať a optimalizovať podľa potreby zákazníkov a dopytu po tovare či službách. 

Modernizovanie logistických procesov, je v súčasnosti nevyhnutnosťou pre správne fungovanie skladov a kvalitne dodanie tovarov a služieb. Logistika sama o sebe musí fungovať na 100%, aby vaši zákazníci a odberatelia boli spokojní. Ak budú spokojní oni s vašimi službami, budete aj vy spokojní s vašim výkonom podniku. 

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke mnoho skladových priestorov, s vybudovanými logitsickými procesmi :

BESICO – Banskobystrický kraj, Banská Bystrica

Areál sa nachádza vedľa, cca. 300 m,  rýchlostnej cesty R1 (R1 Pribina smer Nitra, Bratislava, E77 smer Ružomberok, I/66 smer Brezno, Poprad). Vo vzdialenosti 3 km je nákladná a osobná železničná stanica Banská Bystrica – hlavná stanica a autobusová stanica. Do areálu je linka MHD. Letisko Sliač je vzdialené cca 15 km.

Viac nájdete na stránke: https://cushwakeindustrial.sk/sklady-na-prenajom/banskobystricky/54-besico-banska-bystrica

PANATTONI Dunajská Streda – Trnavský kraj, Dunajská Streda

Projekt s rozlohou 134 933 m2 je strategicky umiestnený v blízkosti troch najväčších výrobcov automobilov na Slovensku. Nachádza sa 46 km od Bratislavy, hlavného mesta Slovenska a stojí v lokalite zvanej „Zlatý triangel“ spájajúc mestá Viedeň – Bratislava – Budapešť, čo prináša príležitosť klientom expandovať do susedných krajín a obsluhovať okolitý trh.

Viac nájdete na stránke: https://cushwakeindustrial.sk/sklady-na-prenajom/trnavsky/17-panattoni-dunajska-streda

RAINBOW – Banskobystrický kraj, Banská Bystrica

Rainbow Center sa nachádza v mestskej časti Kremnička v Banskej Bystrici. Je strategicky umiestnený na dopravnom uzle s rýchlym prístupom do Bratislavy, Viedne, Budapešti či Krakova s výbornou viditeľnosťou priamo z rýchlostnej cesty R1.

 

Viac nájdete na stránke: https://cushwakeindustrial.sk/sklady-na-prenajom/banskobystricky/65-rainbow-banska-bystrica

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!