Tipy, ako dosiahnuť úspešné skladové hospodárstvo

13 decembra 2022

Tipy, ako dosiahnuť úspešné skladové hospodárstvo
Pri vedení skladu musíte byť stotožnení s pojmom skladové hospodárstvo. Skladové hospodárstvo predstavuje súbor procesov, ktoré dohliadajú nad správnou evidenciou skladových zásob a taktiež efektívne podporujú všetky ostatné činnosti spojené s evidenciou. Skladová karta je základom pre správne vedenie skladového hospodárstva. Na vašej skladovej karte si evidujete stav vašich zásob, plus všetky ostatné, dôležité náležitosti ako napríklad o akého dodávateľa sa jedná, o aký druh zásob ide a podobne.

Čo nám efektívne skladové hospodárstvo ponúka? 

Skladové hospodárstvo nám zabezpečuje pravidelné, kvalitné a spoľahlivé sledovanie skladových zásob. Na to, aby ste efektívne a rýchlo vedeli narábať so zásobami v sklade, potrebujete v nich mať prehľad. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam spojenými so stratou zásob, zlým usporiadaním, uskladnením či ich prípadnou krádežou.  V prípade kontroly, ktorá vás určite môže navštíviť, je nutné, aby vaša skladová zásoba zodpovedala vašej skladovej karte, bola prehľadná a spĺňala všetky náležitosti. 

Pomocou skladového hospodárstva máte okamžitý prístup k vášmu aktuálnemu stavu skladu a k vašim rezerváciám pre dodávateľov. Nemôže sa vám následne stať, že by ste vytvorili objednávku na ktorú nemáte dostatočné množstvo zásob v sklade. O celom dianí v sklade máte prehľad k aktuálnemu dátumu, nič vás neprekvapí a viete si vaše objednávky efektívne rozplánovať. 

Rýchla podpora pri sledovaní expiračných dôb vašich zásob, šarží a certifikátov. Aj to vám ponúka dobre vedené skladové hospodárstvo. V skladoch sa nachádza veľké množstvo tovaru, ktorý, vo veľa prípadoch, môže mať krátkodobú životnosť. Aby ste sa vyhli vyhadzovaniu tovaru je nutné dbať na ich expiračné dátumy a platnosť certifikátov, ak nimi disponujete. 

Čo spôsobuje chaos v skladovom hospodárstve? 

Neporiadok v skladoch vás vedie priamo do chaosu. Neviete kde máte tovar odložený, na akých poličkách, ani či ho vlastne ešte máte alebo nie. Neporiadok v sklade je prvým krokom k neúspechu. Pri hľadaní vášho tovaru po sklade strácate množstvo času, ktorý ste mohli či už vy alebo vaši zamestnanci využiť efektívnejšie.  

Nesprávne nastavená skladová logistika môže viesť k nezásobovaniu alebo nedostatočnému zásobovaniu tovaru. Ak nemáte prehľad o množstve produktov vo vašom sklade, dochádza k zbytočnému preplňovaniu skladu alebo v opačnom prípade k nedostatku tovaru v skladových priestoroch. Výpadok tovaru predstavuje závažný problém, najmä, ak vám stále chýba niektorá z položiek, dôležitá pre vašich odberateľov. Vyššie uvedené príklady odzrkadľujú nesprávne nastavené riadenie skladu, čo môže byť stresujúce nielen pre vás, ale aj pre vašich odberateľov. Zároveň to znamená, že neviete držať krok s dopytom.

Ako dosiahnuť úspešné skladové hospodárstvo

Medzi základné tipy, pre správne skladové hospodárstvo, je v prvom rade nevyhnutné určiť, aký typ skladu najviac vyhovuje vašim obchodným zámerom. Za úspechom riadenia procesov v sklade stoja školení zamestnanci , ktorí vedia, ako majú procesy v sklade fungovať. Dôležitou súčasťou každého fungujúceho skladu je kvalitný a moderný plánovací softvér, ktorý sprehľadní plánovacie procesy a tok tovaru. Medzi niektoré z nich patria napríklad systémy MRP, KROS, POHODA  a mnoho ďalších. V neposlednom rade je dôležité pravidelne dbať na poriadok a systematické skladovanie zásob tak, aby bolo jasné, kde v rámci skladu sa daný tovar nachádza a prípadne, aká je jeho expiračná doba. Po splnení týchto krokov bude váš sklad fungovať ako hodinky.

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!