Je kúpa industriálneho pozemku lepšia voľba než prenájom? Aké sú ich hlavné rozdiely? Poradíme Vám

17 júla 2022

Je kúpa industriálneho pozemku lepšia voľba než prenájom? Aké sú ich hlavné rozdiely? Poradíme Vám
Kúpa alebo prenájom industriálneho a logistického pozemku má viacero plusov aj mínusov. Za účelom rozvoja sa na Slovensku najčastejšie stretávame s kúpou pozemku, pričom prenájom pozemku na industriálnu činnosť nie je tak častým javom. O jednotlivých výhodách a nevýhodách kúpy, či prenájmu takéhoto typu pozemku sa dočítate v našom článku.

Kúpa pozemku:

Benefity kúpy industriálneho pozemku

Za jeden z hlavných benefitov kúpy pozemku môžeme považovať nadobudnutie vlastníckych práv. Z vlastníctva pozemku vám pramení značné množstvo výhod. S daným pozemkom ste schopní disponovať vo vlastnej réžií. To znamená, že pozemok môžeme užívať a narábať s ním podľa vlastného uváženia, samozrejme v rámci zákonných možností a povinností. 

Ďalším benefitom je zhodnocovanie ceny pozemku. Z dlhodobého hľadiska pozemok naberá na hodnote, avšak v obdobiach ekonomických, realitných kríz a inflácie môže dôjsť aj k poklesu cien nehnuteľností, je to však len na určité obdobie, potom môžeme predpokladať, že cena nehnuteľnosti bude opäť exponenciálne rásť.

Časová tieseň nezohráva pri kúpe nehnuteľnosti úlohu. Nie ste limitovaný, fixovaný nájomnou zmluvou, ktorá sa vzťahuje na nejaké stanovené časové obdobie ako by to bolo v prípade prenájmu pozemku. Čo nás privádza k tomu, že s danou nehnuteľnosťou môžete mať dlhodobé plány, ktoré nebudú v budúcnosti ohrozené odstúpením alebo ukončením nájomnej zmluvy.

Nevýhody kúpy industriálneho pozemku

Ako to už býva zvykom, všetko má svoje výhody aj nevýhody. Výnimkou nie je ani kúpa industriálneho pozemku. Primárna nevýhoda, ktorá vyplýva z kúpy pozemku je skutočnosť, že potrebujete disponovať vyšším obnosom peňazí ako pri prenájme. Kúpu pozemku môžete financovať buď z vlastných zdrojov alebo môžete využiť externé zdroje financovania. Rozhodnutie je na individuálnom presvedčení. 

Z kúpy pozemku taktiež plynie množstvo administratívnych záležitostí, ktoré treba spracovať, vyriešiť, pred užívaním daného pozemku. Jednotlivé administratívne úkony sú často aj časovo náročné. Kdežto v prípade prenájmu pozemku ste schopní si časový horizont pred užívaním pozemku značne skrátiť. Inými slovami, kúpa nehnuteľnosti si vyžaduje viac času ako prenájom. 

Kúpa pozemku - cena za m2 pozemku

Pri kúpe industriálneho pozemku sa ceny za m² značne líšia a sú závislé od viacerých faktorov. Za jeden z hlavných indikátorov ceny môžeme považovať polohu pozemku. Cena za kúpu pozemku bude na Východnom Slovensku určite menšia ako na Západnom Slovensku. Táto skutočnosť je ovplyvnená najmä dopytom. Infraštruktúra je ďalší faktor, ktorý nám prispieva k tvorbe ceny za kúpu pozemku. Ak máme v okolí vybraného pozemku dobre zabezpečenú infraštruktúru, cena za kúpu bude určite vyššia. Aj napriek tomu, že cenu ovplyvňuje značné množstvo faktorov, vieme odhadnúť cenové rozpätie pozemku za m². Momentálne sa cena pohybuje približne v rozmedzí od 100 do 250 eur za m².

Prenájom pozemku:

Benefity prenájmu pozemku

Ako už bolo spomenuté vyššie v článku, výhoda prenájmu pozemku je, že nemusíte mať nárazovo k dispozícií veľký/väčší obnos finančných prostriedkov ako je nutné mať v prípade kúpy pozemku.  Ste tak pod menším finančným tlakom a nie ste nútení sa tak často obracať na externé zdroje financovania ako pri kúpe nehnuteľnosti.

Prenájom pozemku môže byť výhodnejšia alternatíva aj v prípade, ak nemáte dlhodobé podnikateľské zámery ale naopak, krátkodobé. V prípade prenájmu pozemku máte menšiu administratívnu záťaž a viete v kratšom čase začať pozemok užívať, taktiež máte dobrú informovanosť o tom, koľko presne zaplatíte za prenájom a aké sú vaše práva a povinnosti. Tieto informácie vám pramenia z nájomnej zmluvy.

Nevýhody prenájmu pozemku

Za primárne negatívum prenájmu pozemku môžete považovať skutočnosť, že nie ste vlastníkmi pozemku a nedisponujete vlastníckymi právami. Akákoľvek zmena alebo zásah na pozemku musí byť vopred odsúhlasená so samotným vlastníkom. Na základe toho sa vám teda z ekonomického hľadiska neoplatí na pozemku vystavať drahšiu nehnuteľnost alebo robiť náročné zásahy. V neposlednom rade treba mať na pamäti, že pri prenájme pozemku musíte dodržiavať pravidlá prenajímateľa, na ktorých ste sa pri podpise zmluvy dohodli. V prípade porušovanie týchto pravidiel môžu nastať nepríjemné legislatívne obštrukcie.

 

Prehľad konkrétnych pozemkov

 

Spoločnosť Cushman & Wakefield ponúka v rôznych častiach Slovenska mnoho lukratívnych pozemkov, z ktorých si môžete vybrať podľa vlastných preferencií. Nižšie je ukážka niektorých z nich:

 

         Bratislavský kraj

 

Pozemky Bratislava

Poloha: Bratislavský kraj

Povrch: 139 345 m²

O pozemku: Na pozemku je možnosť realizácie výstavby, ktorá môže byť určená pre development, obchod alebo zriadenie výrobných a nevýrobných služieb ako sú napríklad haly alebo administratívne priestory.

Viac informácií: https://cushwakeindustrial.sk/investicna-poda/3-pozemok-pezinok 

 

Nitriansky kraj

Pozemky Nitra

Poloha: Nitriansky kraj

Povrch: 108 000 m²

O pozemku: Pozemok sa nachádza v Nitrianskom kraji, v oblasti Malý Lapáš s veľkosťou povrchu 108 000 m². 

Viac informácií: https://cushwakeindustrial.sk/investicna-poda/4-maly-lapas

 

Trnavský kraj

Pozemky Trnava

Poloha: Trnavský kraj

Povrch: 11 375 m²

O pozemku: Pozemok sa nachádza v Trnavskom kraji, konkrétne v Trnave s veľkosťou povrchu 11 375 m². 

Viac informácií: https://cushwakeindustrial.sk/investicna-poda/10-pozemok-trnava

 

 

Bol tento článok nápomocný?

Mgr. Zuzana Gurová
Mgr. Zuzana Gurová

Head of Marketing, Slovakia

Zuzana má 10-ročné skúsenosti v marketingu a PR v oblasti realít. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj podnikania v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!