Aké sú výhody hál na mieru v porovnaní s klasickými priemyselnými halami a pre koho sú určené?

10 júla 2023

Aké sú výhody hál na mieru v porovnaní s klasickými priemyselnými halami a pre koho sú určené?
V dynamickom a vysoko konkurenčnom svete skladovej logistiky, musia podniky neustále prichádzať s novými inovatívnymi riešeniami ako sa odlíšiť od svojej konkurencie a získať v rámci dodávateľských reťazcov výhodu. Jednou z týchto noviniek na trhu sú práve výrobné haly na mieru.

Nový trend výrobných hál na mieru sa javí ako zásadná zmena pre podniky, ktoré potrebujú, aby ich skladové priestory boli flexibilné, adaptívne a efektívne. Konvenčné priemyselné sklady predstavujú už dlhodobo nosnú kostru logistických operácií a sprostredkúvajú  nevyhnutné skladovacie a distribučné priestory pre industriálne a výrobné podniky. 

Vzhľadom na meniace sa podmienky na logistických trhoch spojených s modernizáciou výroby a automatizáciou sa museli aj skladové priestory zmodernizovať a prispôsobiť. 

V tomto momente prišli na trh skladové, výrobné haly na mieru. Tento druh skladov ponúka dizajn, rozmiestnenie a techniku podľa presných požiadaviek klienta. 

Aké výhody so sebou prináša hala na mieru?

Bezkonkurenčná flexibilita

Na rozdiel od bežných skladov s pevnou konštrukciou a usporiadaním, ponúkajú haly na mieru bezkonkurenčnú flexibilitu. Každý jeden aspekt týchto skladov na mieru od veľkosti, rozloženia, usporiadania až po skladové systémy a technologické parametre, je možno prispôsobiť tak, aby vyhovovali potrebám podniku a jeho výrobe či skladovaniu. 

Extra flexibilita umožňuje efektívne využitie priestoru a zároveň zaisťuje, aby nedošlo k plytvaniu plochy a zároveň prispieva k dosiahnutiu optimalizácie výrobných a skladových procesov

Optimalizácia priestoru

Skladové priestory na prenájom vynikajú optimalizáciou priestoru, prostredníctvom aplikovania inovatívnych návrhov na maximalizáciu využitia dostupného priestoru. V skladoch na mieru sa často nachádzajú vertikálne policové systémy, regály inteligentné automatizované skladovacie systémy na uskladnenie tovarov. Strategickým využívaním každého jedného centimetra v sklade si podniky minimalizujú svoje prevádzkové náklady spojené s neefektívnym a prehnaným naskladňovaním tovarov. 

Vylepšená prevádzková efektivita a produktivita

Haly na mieru sú navrhnuté za účelom zefektívňovania výrobných a skladových procesov. Ich cieľom je zvýšiť celkovú produktivitu skladu. Usporiadanie a dizajn haly na mieru je možné optimalizovať tak, aby sa minimalizoval čas a úsilie vynaložené na presúvanie tovaru v rámci skladového objektu.

 

Zvýšenie prevádzkovej produktivity dosiahneme zavedením automatických pásov, zdvihových robotov a integráciou automaticky navádzaných vozidiel, ktoré urýchľujú objednávacie procesy, skracujú prepravné intervaly a eliminujú ľudskú chybovosť. 

Prispôsobivosť a škálovateľnosť

Každá novovznikajúca firma začína svoju výrobu spočiatku v malom rozsahu. Až potom, ako sa firme začne zvyšovať obrat, sa firma rozhodne rozširovať svoju výrobu. V dnešnom, rýchlo rozvíjajúcom sa svete, tento proces môže nastať rýchlejšie, než by sme čakali.

 

Je preto veľkou výhodou disponovať halou na mieru. Vďaka modulárnemu dizajnu a flexibilnému, nie fixnému rozloženiu, si vieme sklad veľmi rýchlo rozšíriť o potrebnú kapacitu. Tieto sklady na mieru nám umožňujú promptne reagovať na zmeny na trhu a na meniace sa požiadavky zákazníkov. 

 

Haly na mieru predstavujú nový trend, ktorého sa začínajú chytať viaceré podniky. Oproti klasickým priemyselným skladom a halám sú dlhodobo finančne výhodnejšie na prevádzkovanie, pretože si nevyžadujú veľké zamestnanecké kapacity a sú vysoko automatizované.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj:Shuttertsock.com

 

Ktoré sektory ocenia haly na mieru najviac?

Samozrejme máme sektory, ktorým sklady na mieru vyhovujú viac a ktorým menej. Medzi hlavných recipientov, ktorí ocenia tento druh skladov radíme sektor e-commerce a maloobchodu. Ich skladové kapacity sa menia veľmi rýchlo a je preto pre nich veľmi výhodne ak majú sklady na mieru, ktoré sa vedia rýchlo a jednoducho prispôsobiť meniacim sa kapacitám.

 

Haly na mieru predstavujú preferované riešenie aj v prípade automobilového sektoru. Automobilové sklady si vyžadujú vysokú technickú náročnosť, pričom nie každý klasický sklad by ich technické parametre dokázal splniť. Haly na mieru sú pre tento druh odvetvia preferovaným riešením. 

 

Haly a skladové priestory na mieru predstavujú revolučné riešenie v skladovom hospodárstve. Keďže požiadavky a podmienky na priemyselnom trhu sa neustále menia je dôležité, aby sa skladovacie zariadenia vedeli rýchlo adaptovať. 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!